Oktober is griezelmaand. Gaande van grappig griezelen tot brute horror. Voor jong en voor oud. Voor ieder wat wils. Op onze vaste streamers, valt er een hoop te vinden om onze griezelhonger te stillen. Maar zien we door de bomen het bos nog? Daarom geven we onze grootste tips weer per streamingsdienst! Deze keer: HBO Max!
Series
Voor de fans van Stephen King is HBO Max sowieso the place to be. Als eerste is er The Outsider naar het gelijknamige boek. Beginnen doet deze reeks als een klassieke crime-reeks waarin een wandelaar een vermoord jongetje vindt en de moordenaar gevonden moet worden. Alleen wordt deze al na bijna een kwartier gevonden met zeer veel bewijslast. Maar dan komt de echte King-magic: na de arrestatie van de moordenaar komt er evenveel bewijs (met video) dat de beschuldigde aanwezig was op een lerarenconventie in een andere stad op het moment van de moord. Kon hij op twee plaatsen tegelijk zijn of wat is er aan de hand? De makers hebben de reeks zo opgesteld dat de camera zelden letterlijk inzoomt op de gebeurtenissen zelf waardoor je als kijker zelf ook wat detectivewerk moet verrichten. In de hoofdrollen hebben we Ben Mendelsohn en Jason Bateman, dus dat is ook altijd al een pluspunt. Daarnaast hebben we ook het dit jaar uitgebrachte The Institute, ook weer naar het gelijknamige boek. In deze reeks volgen we enerzijds Luke Ellis, een hoogbegaafde jongen die in het mysterieuze Instituut terechtkomt waar duidelijk geëxperimenteerd wordt op kinderen met paranormale krachten en anderzijds volgen we Tim Jamieson, die als goedzak in het dorpje naast het Instituut terechtkomt en op onderzoek uitgaat. De horror zit hier meer in de onverschilligheid van het personeel naar de kinderen toe, dat heel sterk lijkt op kampbewakers uit de Tweede Wereldoorlog en gewoon het feit dat het over kinderen gaat. Op 26 oktober komt ook IT: Welcome to Derry uit. Op het moment van schrijven hebben we deze dus nog niet kunnen zien, maar dit is een prequel op de films en aangezien Bill Skarsgård weer de rol van Pennywise op zich neemt, zijn we alvast zeker enthousiast.

Lovecraft Country is wederom een boekverfilming, deze keer van Matt Ruff. De inmiddels verguisde Jonathan Meyers speelt hier Atticus Freeman die als zwarte man tijdens de jaren 50 in de USA rondrijdt op zoek naar zijn vader. Tijdens zijn reis moet hij het zowel opnemen tegen racisme als tegen monsters die rechtstreeks uit de boeken van Lovecraft kunnen komen.
Toen we The Walking Dead al grondig beu waren, kwam HBO Max met een adaptatie van een van de populairste games van de laatste 15 jaar: The Last of Us. In deze zombieapocalypse volgen we Pedro Pascal en Bella Ramsey doorheen de via schimmel geïnfecteerde mensenwereld op zoek naar betere oorden. Zoals in de meeste zombieverhalen staan de menselijke verhalen centraal en worden de dreigende zombies maar sporadisch gebruikt om hun kracht voor de kijker niet te verliezen. The Last of Us kiest resoluut voor de longform met aandacht voor de individuele afleveringen waardoor er ook ruimte is voor uitschieters zoals Long, Long Time (S1E03) en The Price (S2E06).
Op het einde van de nillies schonk HBO ons True Blood. Een adaptatie van The Southern Vampire Mysteries-boekenreeks waarin we Sookie Stackhouse (Anna Paquin) volgen. Ze heeft zelf telepatische krachten en leeft in een wereld waar mensen en vampieren samen leven. Dankzij de uitvinding van synthetisch bloed (Tru Blood) kunnen vampieren in het openbaar leven. De vampieren moeten echter nog wel vechten voor hun plaats in de maatschappij en alles wordt voor Sookie nog een beetje moeilijker wanneer ze verliefd wordt op Bill Compton, een vampier van 174 jaar oud. De show zit vol bloed en seks en heeft met zijn 7 seizoenen uiteraard enkele seizoenen teveel, maar bleef altijd entertainend. De reeks eindigde in 2014 en ik heb deze niet meer herbekeken, dus weet niet hoe goed deze overeind blijft staan. En o ja, via deze reeks leerden de meesten van ons Alexander Skarsgård kennen.

Films
Ook op filmvlak is HBO Max het walhalla voor Stephen King-fans. Uiteraard hebben we het magnifieke IT (en ook IT: Chapter 2) van onze jonge helden in jaren 80 die tegen de moordende clown Pennywise moeten vechten terwijl hij ook kan transformeren in hun grootste nachtmerries. Ook vinden we Stanley Kubricks verfilming van The Shining terug op HBO Max. Dit verhaal waarin een geweldige Jack Nicholson tegen zijn vrouw en jonge zoon keert in een verlaten hotel staat in het collectieve geheugen gegrift als oerklassieker in de horror. Alleen haat Stephen King deze verfilming. De insteek (en het einde) wijkt af van het boek en brengt volgens King niet de juiste boodschap over. En ik kan mij in beide meningen wel vinden, dus sowieso een aanrader (boek en film).
Maar dan kunnen we opeens weer de geweldige Mike Flanagan introduceren (zoals in onze Netflix-aanraders). Het boek van The Shining heeft immers een vervolg over een volwassen Danny (zoon van Jack) genaamd Doctor Sleep. Flanagan slaagt erin om zijn film zowel een vervolg op de film als het boek van The Shining te laten zijn en dat is een knap staaltje vakmanschap. Ewan McGregor speelt de volwassen Danny die het jonge meisje Abra, dat ook the shining heeft, moet beschermen van een rondreizende sekte onder leiding van Rebbecca Ferguson haar personage. De sekte vangt kinderen met the shining om ze te martelen en uit deze pijn een eeuwig leven kunnen halen. Ja, dit verhaal is gruwelijker dan The Shining, vond ik zelf. Ferguson kan je de rillingen geven. En last but not least staat ook Salem’s Lot uit 2024 op HBO Max. Dit is de zoveelste verfilming van Kings tweede boek maar zeker niet de beste. Dit vampierenverhaaltje valt nog steeds te pruimen, maar is niet de grootste must-see van de King-verfilmingen.

Voor wie Sinners eerder dit jaar gemist heeft, is er goed nieuws. Hij staat op HBO Max. In Sinners staan folk(lore) en muziek centraal. In de hoofdrol hebben we Michael B. Jordan die de tweeling Smoke en Stack speelt (jawel, een dubbelrol). Ze keren in de jaren 30 terug naar hun dorpje in Mississippi na een uitstap naar Chicago van enkele jaren. Met hun verworven geld besluiten ze om samen met hun oude vrienden een juke joint op te richten. Een plaats waar de zwarte gemeenschap kan samenkomen met eigen muziek en zonder de blikken van de witte mensen. En dan halverwege wordt dit een heel andere film. Je ontdekt dit best zelf, dus waar wacht je nog op?
Een van de grotere verrassingen van deze zomer was Final Destination: Bloodlines. Deze zesde telg in de filmreeks wist na een pauze van 14 jaar met een vernieuwende invalshoek te komen door de ‘vloek’ over meerdere generaties heen te laten gaan. In de jaren 60 van vorige eeuw krijgt Iris tijdens een bezoek aan een wolkenkrabberrestaurant het typische Final Destination-visioen. Ze ziet alles mislopen en iedereen op een gruwelijke manier sterven. Ze kan dit echter voorkomen, maar zoals we weten komt de dood toch achter iedereen aan. Alleen wacht deze nu 2 generaties op, waardoor er voor de lijstvolgorde ook rekening gehouden moet worden met volgorde van geboorte. Ook deze keer krijgen we weer een hoop originele sterfgevallen die mogelijk opnieuw een generatie kunnen markeren voor hun leven (ik weiger nog steeds om achter een vrachtwagen met boomstammen te rijden).
Ook even een beetje aandacht voor naar mijn mening de beste film van Ari Aster: Midsommar. Deze film speelt zich af tijdens de midzomerdag in Zweden en kan daarom geen gebruik maken van de angst van het onbekende dat de nacht oproept. Een groep vrienden gaat samen op reis naar een afgelegen dorpje in Zweden en nemen (met lichte tegenzin) Dani mee die net een zwaar trauma moet verwerken. De rituelen van de Zweedse samenleving roept vragen op bij onze Amerikaans tieners en naarmate de tijd vordert worden de rituele steeds gruwelijker en vreemder. Hoe gaan ze hier mee om en welke impact heeft dit op het trauma van Dani? En om nog een extra reden te geven: Dani wordt vertolkt door Florence Pugh.

De volgende filmreeks die we aanraden (we deden dit ook al in de Netflix-aanraders, maar daar is hij ondertussen verdwenen) is de Conjuring Universe. Hier blijft hij wel staan. Maar nu de laatste film in de Conjuring-franchise in de bioscoop verschenen is, kan het nooit kwaad om terug naar het begin te gaan. The Conjuring blijft de meeste effectieve film in de reeks en kon bovendien rekenen op een sterke cast. Door de scares vooral aan de verbeelding over te laten, bekijk ik deze nog steeds beter niet ‘s avonds. The Conjuring 2 is voor mij dan vooral memorabel door de scène waarin Patrick Wilson een Elvis-liedje zingt (swoon!), maar er is ook de introductie van de enge Nun, die haar eigen spin-off kreeg. Net zoals de pop Annabelle trouwens.
Heb jij nog interessante aanraders voor Halloween op HBO Max? Laat het ons zeker weten op alle social media-kanalen!