Blijf op de hoogte
Geekster nieuwsbrief

Inschrijven

Digger review: meerdere lagen om uit te graven

Na Mission Impossible keert Tom Cruise terug naar het grote scherm met Digger. Hij wou nog eens op een andere manier in beeld komen dan de actieheld die we kennen uit Mission Impossible, Top Gun, The Mummy etc. En van de trailer was al duidelijk dat we hier niet de typische Tom Cruise te zien zullen krijgen. Dankzij Kinepolis Gent konden wij ook eens een kijkje nemen.

Hoe minder je weet, hoe beter

Het is dan ook aan te raden om zo weinig mogelijk te weten over Digger vooraleer je hem gaat kijken.

Het verhaal van Digger is in de marketing bewust klein gehouden. Het is dan ook aan te raden om zo weinig mogelijk te weten over Digger vooraleer je hem gaat kijken. Dat maakt deze review ook zo moeilijk, en waarschijnlijk korter dan je gewoon bent.

Tom Cruise vertolkt Digger Rockwell, een oliemagnaat uit de Verenigde Staten van Amerika. Er staat een natuurramp te gebeuren waar hij zelf verantwoordelijk voor is en het is zijn taak om te zorgen dat dit opgelost geraakt. Dit klinkt vaag en dat is bewust zo. Veel meer vertellen, zou een deel van de fun wegnemen.

Wanneer je start aan Digger valt direct op hoe over the top alles eruitziet, hoe theatraal er gespeeld wordt en hoe uncanny alles aanvoelt. Dit is een keuze waarin je moet meegaan. Later krijgt deze invulling meer betekenis, maar dat weet je in het begin natuurlijk nog niet.

Digger
© Warner Bros

Passieproject

Zet daar dan ook een perfectionist als Tom Cruise bij en je krijgt een volledige toewijding aan 1 specifieke artistieke keuze.

Digger is daarbij ook het passieproject van regisseur Alejandro González Iñárritu (The Revenant). Al meer dan 10 jaar is hij bezig aan deze film. Zet daar dan ook een perfectionist als Tom Cruise bij en je krijgt een volledige toewijding aan 1 specifieke artistieke keuze.

Dat Tom Cruise er zelf bijna onherkenbaar uitziet, wisten we al uit de trailers. Maar dit geeft hem nog eens te kans om echt te acteren. De actieheld Tom Cruise is altijd gewoon Tom Cruise met een andere naam. En het is een verademing om nog eens te zien wat de man allemaal in zijn mars heeft als hij eens geen levensgevaarlijke stunts uitvoert voor ons entertainment.

Ook de rest van de cast moet niet onderdoen. Zijn zus wordt bijvoorbeeld gespeeld door Sandra Hüller, die eerder dit jaar ook al schitterde in Project Hail Mary en Rose. De president van de Verendigde Staten wordt dan weer vertolkt door John Goodman (10 Cloverfield Lane). Riz Ahmed (Sound of Metal) speelt dan weer het hoofd van de milieudienst van Digger zijn bedrijf en Michael Stuhlbarg (Shirley) is dan weer een vrij onbekwame vice-president. Allemaal spelen ze hun rol nogal over the top. Later vervoegt ook nog Jesse Plemons (Bugonia) de cast, maar hij is iets serieuzer van toon.

© Warner Bros

Boodschap en subboodschap

Over de boodschap van Digger lees je in de pers veel. Hij is niet echt subtiel en zelfs voor een kleuter is deze duidelijk. Maar dan hebben ze het over de boodschap van de eerste laag (een bepaalde generatie witte mannen maakt alles kapot), die eigenlijk overheerst in de eerste act. Maar er zit nog een tweede boodschap onder de overduidelijke. En die is veel mooier en een liefdesbrief aan kunst zelf. Maar je moet hem ook wel willen zien. Iñárritu heeft samen met Cruise een duidelijke keuze gemaakt in Digger en daar geen compromissen in gesloten. En dat verdient respect. Voor sommigen zal het moeilijk zijn om daar overheen te kijken.

Digger zal buiten de pers ook het publiek ongetwijfeld verdelen. Al verveelt hij op geen enkel moment. Ofwel vind je hem geweldig ofwel niet, iets tussenin zal er niet zijn.

Maar ga vooral zelf oordelen in de bioscoop!

Volledig zijn eigen ding

Volledig zijn eigen ding
8 10 0 1
Digger is een beetje hate it or love it. De makers hebben een duidelijke keuze gemaakt en gaan er heel hard voor. Op sommige momenten leunt hij aan tegen een Lanthimos-film en iets later weer totaal niet. Over deze zal nog veel gesproken worden en daarbij zullen de meningen sterk verschillen. Maar het is zo leuk om Tom Cruise nog eens echt te zien acteren.
Digger is een beetje hate it or love it. De makers hebben een duidelijke keuze gemaakt en gaan er heel hard voor. Op sommige momenten leunt hij aan tegen een Lanthimos-film en iets later weer totaal niet. Over deze zal nog veel gesproken worden en daarbij zullen de meningen sterk verschillen. Maar het is zo leuk om Tom Cruise nog eens echt te zien acteren.
8/10
Score

Raak

  • Tom Cruise
  • Vasthouden aan artistieke keuze
  • Hoog tempo en veel humor

Braak

  • Je moet door de artistieke keuze heen kijken
  • Je moet de tweede boodschap zoeken
Total
0
Shares
Gerelateerde artikels